A téli hideg közeledéséről az esetek többségében az emelkedő számlák jutnak rögtön eszünkbe. Valaki ebbe bele is törődik, hogy a zimankós hónapok során emelkedett költségekkel kell számolni. Velük ellentétben viszont akadnak olyanok, akik nem a fűtéssel, hanem a szellőztetéssel próbálnak meg spórolni. Logikusnak is tűnhet elsőre, hiszen miért is akarnánk kiengedni a drágán felfűtött, kellemes meleg levegőt lakásunkból?
A szellőztetés elhagyása pedig sajnos több kárt okoz, mint azt gondolná, hiszen számolni kell a téli időszakban fokozottan érvényes élettani hatásokkal. Egészségünk megőrzése érdekében télen fokozott figyelmet kell szentelni a szellőztetésnek, most be is mutatjuk, miért.
Mi történik, ha nem megfelelően szellőztet otthonában?
Habár a mai modern nyílászáróknak megvan az az előnyük, hogy hatékony hőszigetelőként nem engedik télen kiszökni a meleg levegőt, mégis van egy árnyoldaluk. Amennyiben nem szellőztetjük otthonunkat kellőképpen, úgy akaratlanul is egy hermetikusan lezárt dobozt képzünk lakásunkból, így erősen rontjuk a lakótér levegőjének higiéniáját. A fűtési szezonban ez azért kulcsfontosságú probléma, mivel az alapvető életfunkciók következtében pára jön létre, ahol pedig felgyülemlik a pára, ott kezdődnek a bajok is.
A túl magas páratartalom nyirkos levegőt és penészes falakat eredményez, ami két dologra is hatással van. Egyrészt a lecsapódó pára károsíthatja az épület szerkezeti elemeit, mely egyes esetekben súlyosabb gondot is jelenthet egy egyszerű esztétikai problémánál. Másrészt egészségünkre is komoly hatással bírhat, hiszen egyenes utat biztosít a légúti megbetegedésekhez és az életminőséget rontó tünetekhez. Fontos tudni, hogy a penész nem csak a meglévő légzőszervi betegséggel rendelkezőkre veszélyes, hiszen egy egészséges ember esetén is fokozza az allergia és az asztma kialakulásának kockázatát, továbbá gyengíti az immunrendszert.
Amennyiben a kinti levegő túlságosan lehűl otthonunk melegéhez képest, úgy a nagy hőmérséklet különbségből adódóan szárazabb lehet a ház levegője a megszokottnál. Habár a penészt ebben az esetben megússzuk, sajnos az egészségügyi következményeket nem. A száraz levegő ugyanis többek között olyan reakciókat válthat ki, mint a szem, tüdő, bőr és torok irritáció, valamint negatívan hat az orr nyálkahártjára és egyes esetekben még orrvérzést is kiválthat.
Ezek alapján láthatjuk, hogy akár túlságosan megemelkedik, akár drasztikusan lecsökken otthonunkban a páratartalom, szervezetünk mindenképp negatívan reagál a szélsőséges helyzetekre. Immunrendszerünk legyengülésén kívül számolnunk kell fejfájással és szédüléssel, továbbá pulzus- és vérnyomás problémákkal is.
Mit tehet egészségének megőrzése érdekében?
Mindenekelőtt napi rendszerré kell válnia a szellőztetésnek télen is: legjobb, ha minden nap négyszer kerül sor rövid ideig tartó kereszthuzatokra. Továbbá rendszeresen nyomon kell követni a lakás hőmérsékletén túl a páratartalom mértékét is, hiszen csak együtt képesek eredményezni a megfelelő komfortérzetet. Akkor mondható ideálisnak otthona levegője, ha a páratartalma 40-60% között mozog, míg hőmérséklete 20-22 fokot ér el. Amennyiben túl száraz a levegő otthonában, használjon párásító eszközöket, míg a nyirkos levegő páramentesítővel szüntethető meg.
A leghatékonyabb megoldás minden kétséget kizáróan egy szellőztető rendszer beépítése, ami mindezeket egyszerre és automatikusan képes ellátni. A lakás méreteit és adottságait figyelembe véve a gép kiszámítja a szükséges levegő mennyiségét, valamint igazodik az ideális hőmérséklethez és páratartalomhoz is. Tehát ha például vendégség során többen tartózkodnak a lakásban, akkor nagyobb mennyiségű levegőt szolgáltat, a vasárnapi ebéd készítésekor pedig csökkenti a levegő páratartalmát és hőmérsékletét, így még a konyhai munkálatok során esetlegesen keletkező gőzök sem befolyásolják az ott lakók komfortérzetét.
Látható módon a szellőztetést életünk központi elemének és egészségünk legfőbb támogatójaként kell tekinteni, ezért is fontos, hogy helyesen csináljuk. A technológiának köszönhetően, viszont ma már nyugodt szívvel rábízhatja ezt a feladatot a szellőző rendszerekre, melyek nem csak gazdaságosabban, de sokkal hatékonyabbak is, mint a manuális szellőztetés.
Comfosystems
hővisszanyerős szellőzés
Ha felkeltettük érdeklődését, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot és ismerje meg a Zehnder megoldásait! Telefonszámunk: +36 30 815 2151, mail címünk pedig: info@airzone.hu