Építkezés vagy felújítás során gyakran kerül kétségek közé és bizonytalanodik el az ember akár egyes kivitelezési megoldásokat, akár ezek költségeit illetően. Ebben nagyban közrejátszanak azok a tévhitek, melyek évekkel-évtizedekkel ezelőtt elterjedtek, főleg az épületgépészetet illetőn. És habár egy részük lehet régen igaz volt, a tévhitek nem tartják a lépést az épületgépészet fejlődésével, így sajnos a napjainkban elérhető modern megoldásokkal kapcsolatban nem eléggé tájékozottak az emberek és pusztán a rossz informáltság miatt hoznak rossz döntéseket.
A következő cikkünkben lerántjuk a leplet három szájhagyomány útján terjedő épületgépészeti tévhitről, így Önnek nem kell tovább kétségek közt élnie.
Az infrapanelnél nincs pénztárcabarátabb fűtési megoldás
Akár a radiátorok elektromos üzemű változatai, úgy az infrapanel is elektromos energiát felhasználva tud hőenergiát termelni. Mivel nem csővezetéken jut el az előre felhevített fűtési folyadék a berendezésbe, így sokkal gyorsabban képesek elérni a kívánt hőfokot ezek a fűtőtestek. Szinte 100%-os hatékonysági fokkal működnek, tehát a felhasznált elektromos energiát tulajdonképpen teljes egészében képesek hőenergiává alakítani. Viszont ugyanúgy kénytelenek felvenni az elektromos energiát, aminek bizony költsége van. Míg infrapanel esetén kb 40 Ft/kWh kiadásról beszélünk, addig ez az érték egy gázfűtéses rendszer esetén 10 Ft/kWh körül mozog, így – habár az elektromos radiátorokhoz hasonlóan számos pozitívuma van – láthatóan nem olcsóbb.
A padlófűtés több kárt okoz, mint hasznot
Talán az egyik legtöbbször elhangzó tévhit a padlófűtéssel kapcsolatban, hogy reumát okoz, valamint hogy a port is lebegteti. Mivel az épületek korszerűsödtek, így kevesebb hőenergiára van szükség, hogy elérjük a kívánt hőmérsékletet, így egy jól méretezett és kivitelezett rendszer esetén a padló felületi hőmérséklete nem haladja meg a 29-30°C-ot, így nem következik be az a hőmérsékleti szint, ami egészségügyi problémákat okozna, beleértve a reumát. A porral kapcsolatos mendemonda sem állja meg már a helyét, hiszen gondoljunk csak bele, hogy nyáron erős besugárzó napfény mellett mennyi szálló port veszünk észre a levegőben. Pedig nyáron biztosan nem működik a padlófűtés egy háztartásban sem. Látható tehát, hogy a padlófűtés nem csak, hogy nem lebegteti a port, de egyáltalán nincs is rá hatással, hiszen pusztán felületek közötti hősugárzásról beszélünk.
Nem ajánlatos szellőztető rendszert beépíteni, mert a hagyományos szellőztetés az egészséges
Ez az állítás nem hogy hamis, de pont az ellenkezője igaz, hiszen a szellőztető rendszer bizonyítottan hatásos a különböző légúti megbetegedések és vírusok ellen, továbbá megelőzi a penész kialakulását a megfelelő páratartalom fenntartása mellett. Ezzel szemben a manuális szellőztetés során gyakran alul-, vagy éppen túlszellőztetettség jön létre. Előbbi esetén nem cserélődik ki megfelelően a benti elhasznált levegő a kintről érkező, oxigéndús levegővel, így nem csak a koncentrációra van negatív hatással, de hosszú távon az egészségünkre is. Túlszellőztetés alkalmával nagyobb energiaveszteséget és felesleges költségeket idézünk elő: télen nehezebb lesz „visszamelegíteni” lakásunkat, nyáron pedig a klímaberendezés fog többet dolgozni a kelleténél. Ezzel szemben a szellőztető rendszer a személyes igényekhez igazodóan, szabályozottan és magas hővisszanyerési hatékonysággal képes dolgozni az év 365 napján, miközben egészségünket és pénztárcánkat is támogatja.
Ha nem csak egészségét, de a családi kassza tartalmát is szeretné megőrizni, válassza a Zender Comfosystems hővisszanyerő szellőztető rendszereket!
Comfosystems
hővisszanyerős szellőzés
Ha felkeltettük érdeklődését, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot és ismerje meg a Zehnder megoldásait! Telefonszámunk: +36 30 815 2151, mail címünk pedig: info@airzone.hu