Mivel alapvetően vulkanikusan aktív területekről van szó, így akár Izlandra, akár Ausztráliára gondolva logikusnak és magától értetődőnek tűnik a geotermikus energia hasznosítása. De vajon Magyarországgal mi a helyzet? Érdemes itthon ezzel foglalkozni egyáltalán?
A továbbiakban összegyűjtöttük a geotermikus energiával kapcsolatos tudnivalókat, valamint gyakorlati relevanciáját a hétköznapokra.
Mit is jelent pontosan?
Először is érdemes tisztázni, hogy a fogalom egészen pontosan mit takar. Geotermikus energiának nevezzük a földben tárolt és hasznosítható energiát. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a Föld belseje felé haladva nagyságrendileg 30°C-kal emelkedik a hőmérséklet minden egyes kilométer után. Részben a bolygó születésével, részben radioaktív bomlás eredményeként jött létre ez a megújuló energiaforrás, melynek kitermelése egyrészt viszonylag olcsó, másrészt kinyerése környezettudatosan végezhető.
Mi a helyzet Magyarországon?
Habár nagyszerű megoldásnak tűnhet a geotermikus energiafelhasználás, sajnos mégis keveset számít, ha itthon nem tudunk belőle részesülni. Szerencsére Magyarországon a geotermikus gradiens az átlagnál nagyobb, így az ország geotermikus adottságai rendkívül kedvezőek. Ennek az aktivitásnak az egyik legszembetűnőbb jele a rengeteg termálvíz országszerte. Magyarország nagyjából 70%-át borítja a 30 °C-nál melegebb rétegvíz, másnéven hévíz, mely a földtörténeti alakulásoknak köszönhető.
Hogyan tudjuk hasznosítani?
Országunkban a föld hőjének hőszivattyúkkal való hasznosítása a 2000-es évek elején kezdett népszerű lenni. Habár az elmúlt 20 év során egyre inkább elterjedt a föld energiájának kinyerése, ha az európai viszonylatokhoz hasonlítjuk magunkat, sajnos nagyon el vagyunk még mindig maradva.
A 2021-es szabályozások előszobájában viszont egyre többen teszik le a voksukat a passzív házak mellett, melynek az esetek többségében szerves része a talajhőcserélő gép is. Ez nem véletlen, hiszen már nagyon sokan felismerték a megújuló energiaforrások hatékony hasznosíthatóságát a fűtési rendszert illetően. Mivel égéstermék keletkezése helyett a földben tárolt energia kerül felhasználásra, így egy rendkívül környezettudatos megoldásról van szó. Emellett hatékony is, hiszen megközelítőleg egy egység villamos energia felhasználásával 3-4 egységnyi hőenergia állítható elő. Viszont nem csak télen hasznos, hanem nyáron is kedvez nekünk a gépezet: akkor a talajban tárolt hideg levegőt felhasználva hűti le otthonunkat. Alacsony üzemeltetési költségének köszönhetően hosszú távon mindenképpen megéri a beruházást.
A geotermikus energia szélesebb körben történő felhasználása növekvő tendenciát mutat, főleg talán a bevezetésre váró szabályozásoknak köszönhetően. Pedig látható, hogy még az esetlegesen felmerülő kérdések ellenére is mindenképpen megéri egy talajhőcserélő gép beépítését megfontolni, ha nem is most decemberben, de 2021 januártól biztosan.
Comfosystems
hővisszanyerős szellőzés
Ha felkeltettük érdeklődését, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot és ismerje meg a Zehnder megoldásait! Telefonszámunk: +36 30 815 2151, mail címünk pedig: info@airzone.hu