A téli hideg közeledtével egyre többen kezdenek aggódni a magas fűtésszámlák miatt, ám velük ellentétben a hővisszanyerős szellőztető tulajdonosoknak csak egy dologra kell ügyelniük: a fagyvédelemre. Magyarországon a leghidegebb téli hónapok hajnali-reggeli óráiban jellemzőek általában a fagyok, ám ha ezekre az időszakokra nem gondoskodunk hővisszanyerőnk megfelelő fagyvédelméről, nem csak annak teljesítménye hagyhat alább, de még hővisszanyerős rendszerünkben is kárt tehet.
Ennek elkerülésének érdekében összeszedtük a fagyvédelemmel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és megoldásokat, így akár a leghűvösebb napon sem kell aggódnia otthona szellőztetése és gépe biztonsága miatt.
Mit takar a fagyvédelem?
A fagyvédelem során azt kell megakadályozni, hogy a hővisszanyerős szellőztető rendszerünk által szállított benti, elhasznált levegő párája a külvilág fagypont alatti hőmérsékletével találkozva ne fagyjon meg és ne kezdjen deresedni a hőcserélőben. Természetesen a jegesedés mértékét befolyásolja a hőmérséklet különbségen és páratartalmon túl a szállított levegő mennyisége is. Viszont ha bekövetkezik a deresedés, akkor a keletkezett jégkristályok nem csak a levegő áramlását akadályozzák meg, de szélsőséges esetekben akár a hőcserélőt is tönkre tehetik.
Milyen lehetőségeink vannak?
A Zehnder hővisszanyerős szellőztetőgép fejlett automatikájának köszönhetően egy bizonyos szintet elérve csökkenthető a friss levegő mennyisége, így kisebb mennyiségű fagyos levegő érkezhet a rendszerbe. Ezzel egyidőben a meleg levegő áramoltatása növelhető, így a ventilátorok fordulatszámának szabályozásával meghatározott ideig a hőcserélő fagymentesen tartható. Negatívuma, hogy a hővisszanyerés hatásfoka romlik a kiegyenlítetlen szellőzési mennyiségek miatt, továbbá a fagymentes állapot csak ideiglenesen tartható fennt, ugyanis tartós hideg esetén a gép kikapcsolhat.
Egy másik lehetőség a szellőztető rendszer kiegészítése egy talajhő hasznosító hőcserélővel. Ebben az esetben a talaj mélyebb rétegeiben tárolt hőt használja fel a rendszer a levegő előfűtésére, így biztosíthatóvá válik a tartós fagyvédelem. A rendszer nem csak télen, de nyáron is hasznos: ilyenkor a talajban tárolt levegőt hűtés céljára lehet felhasználni.
Harmadik lehetőség a beépített elektromos fagymentesítő.
A korábbi megoldásokkal szemben az entalpiás hőcserélő kiváló választás lehet azoknak, akik egyszerű, költséghatékony, és akár utólag is könnyedén beszerelhető opcióról álmodoznak. A Zehnder saját fejlesztésű terméke 2013 óta érhető el a piacon, feladata, hogy a rendszeren áthaladó légtömeg páratartalmát évszaktól függően szabályozza. Télen a hideg és száraz levegőt nedvesíti, míg nyáron pont az ellenkezőjét teszi, így a hőérzet egész évben pozitívan befolyásolható. Kevésbé érzékeny a fagyra, hiszen alacsonyabb hőmérsékleten kezd csak el deresedni, így a fagyvédelmi program hosszát megrövidítve még kevesebb energiát használ fel. Egyszerű, helytakarékos, karbantartásmentes és zajtalan megoldásról van szó, ami nem jár extra üzemeltetési költséggel, könnyen tisztítható, ráadásul az élettartama gyakorlatilag korlátlan.
Habár a fagyvédelem komoly problémákat tud okozni, látható, hogy nem egy megoldás létezik rá. Ne hagyja, hogy a téli fagyok befolyásolják rendszere légszállítását, gondoskodjon már most a megfelelő fagyvédelemről!
Comfosystems
hővisszanyerős szellőzés
Ha felkeltettük érdeklődését, akkor vegye fel velünk a kapcsolatot és ismerje meg a Zehnder megoldásait! Telefonszámunk: +36 30 815 2151, mail címünk pedig: info@airzone.hu